שאלות ותשובות

מהו דיקור סיני?


דיקור סיני הוא שיטת רפוי מסורתית בת אלפי שנים בה נעשה שימוש מחטים דקיקות (בעובי כחמישית המילימטר). נקודות הדיקור משמשות כשערים דרכם ניתן להשפיע על הגוף ועל איזונו האנרגטי והפיזי.
דיקור סיני לסובלים מכאב


אמרה סינית ידועה קובעת כי "כאשר אין זרימה חלקה – יש כאב, וכשיש זרימה חלקה – אין כאב". לפי התפיסה של הרפואה הסינית, משמעות הכאב היא חסימה בזרימת האנרגיה. על מנת להפסיק את הכאב, עלינו לשחרר את החסימה. הרפואה הסינית מאמינה בכוחו של הגוף לרפא את עצמו והדיקור הוא אמצעי לגרות את הגוף לריפוי עצמי. ריפוי עצמי הוא תהליך – דבר שהוא בוודאי נכון לגבי מצבים כרוניים – ועל כן יש לחזור על הגירוי כדי ללמד את הגוף להפנות "תשומת לב" ומשאבים לאותו אזור. בשיטה שאני עובדת בה, לרוב לא דוקרים את האזור הכואב, מאחר שהכאב כשלעצמו כבר מספק גירוי לגוף שיטפל באותו אזור. הכאב המתמשך מרמז על כך שגירוי מקומי אינו מספיק להביא לידי ריפוי של האזור. על כן, אנו מתרחקים מהאזור הכואב ומדקרים נקודות שיש להן היכולת להשפיע על אותו אזור "פגוע". הדיקור יכול להיות בכל חלק של הגוף – ראש, אוזניים, גו וגפיים.
כיצד דיקור משכך כאבים?


אין תיאוריה אחת שמצליחה להסביר את פעילותן ויעילותן של כל נקודות הדיקור להורדת כאבים. יש מספר תיאוריות שכל אחת מסבירה את יעילותן של חלק מנקודות הדיקור:

  • יש נקודות שגורמות לשחרור של אנדורפינים וסרטונין בגוף ובכך מסייעות לשיכוך כאבים;
  • יש נקודות שמשפיעות על ציר ההיפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ומשחררות קורטיזול, ובכך מסייעות להפחתת דלקת, כמו גם לצמצום תגובת הגוף למצבי עקה (סטרס);
  • יש נקודות שחוסמות את התשדורת העצבית של הכאב;
  • יש נקודות דיקור שהן גם נקודות הפעלה trigger points));
  • יש נקודות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית ויש להן יכולת להוריד את קצב הלב ולהרחיב כלי דם. נקודות אלה ידועות כנקודות בעלות השפעה מרגיעה.
כיצד מתבצע דיקור?


דיקור מתבצע על מיטה או על כיסא. מומלץ להגיע לטיפול בבגדים נוחים ורפויים, ולהימנע מארוחה כבדה בשעתיים לפני הטיפול. עם זאת, לא מומלץ להגיע לטיפול על בטן ריקה. המחטים סטריליות וחד פעמיות. משך הדיקור 45-20 דקות, על פי אופי התלונה. עובי ואורך המחט תלויים באופי התלונה, גילו של המטופל, מצבו הפיזי, מסת גופו של המטופל ומסת האזור הנדקר.
האם דיקור כואב?


המחטים המשמשות לדיקור דקות בהרבה (כחמישית המילימטר) מהמחטים המוכרות מתהליכים רפואיים שונים. לרב הדיקור כמעט שאינו מורגש. עם זאת, יש נקודות הסמוכות לריכוז גדול של עצבים שדיקור בהן יכול להיות מעט רגיש. במהלך טיפול דיקור נפוצה התחושה של כבדות, זרמים ו/או נימול באזור הנדקר. התחושות הללו נעלמות זמן קצר לאחר הוצאת המחטים.
לכמה טיפולים אזדקק?


לשאלה זו אין תשובה חד משמעית. אורך הטיפול באדם מבוגר הסובל מכאבי גב וברכיים מזה כעשרים שנה אינו דומה לאורך הטיפול בבחור צעיר שנתפס לו הגב לפני יומיים. סדרת טיפולים ממוצעת עומדת על 15-12 טיפולים אך כמובן שכל מקרה חייב להיבחן לגופו. יש מטופלים שמצבם ישתפר מאוד כבר לאחר טיפול או שניים ומנגד יש מטופלים שיראו תוצאות משמעותיות רק לאחר 8-7 טיפולים. בכל מקרה, יש לזכור שדיקור הוא בסך הכל אמצעי לגירוי מנגנוני הגוף לרפא את עצמו. משום כך, כדי להשיג תוצאות ארוכות טווח, התרפיה הזו (כשאר התרפיות, דוגמת פיזיותרפיה) דורשת חזרה שוב ושוב על אותו הגירוי.